تبلیغات
جــــــــــــــــــــوان90

جــــــــــــــــــــوان90
پژوهش سرای جوانان 90
ویژگی های دوره جوانی در ادامه مباحثی که درمورد تربیت فرزندان داشتیم ، دوره نوجوانی را بررسی کرده و راهکارهای تعامل با نوجوانان را بیان نمودیم . در این قسمت نگاهی به دوره جوانی و ویژگیهای این دوران خواهیم داشت .
دوران جوانی ،‌ بهترین و با نشاط ترین دوره زندگی است . فرصت جوانی ، ‌استثنایی و زمینه ای مناسب برای برداشتن گامهای بلند است . اهمیت دوره جوانی و جایگاه ویژه جوانان ، ضرورت آشنایی والدین و مربیان را با ویژگیهای این دوران دو چندان می کند . همانطور که قبلا" گفتیم ، دوران نوجوانی با زمان بلوغ همراه است . در این دوران ، نوعی بی ثباتی عاطفی ، روانی و فکری بر نوجوانان حاکم می شود . آنها در پی کسب هویت خویش و به دنبال اثبات شخصیت خود هستند . اگر دوران نوجوانی به خوبی طی شود ، دوران جوانی از وضعیت مطلوب تری برخوردار خواهد بود . روان شناسان ، سالهای 17 یا 18 سالگی تا 30 سالگی را دوره جوانی / و آن را بلوغ کامل می دانند .
جوانی ، بهار عمر و سپیده صبح زندگی است . بزرگان دین اسلام ، ‌جوانی را یکی از نعمت های پر ارزش الهی و از سرمایه های بزرگ زندگی بشر معرفی کرده اند . پیامبر اسلام (ص)‌ فرموده است : " در قیامت ، هیچ بنده ای قدم از قدم بر نمی دارد ، مگر اینکه به این پرسش ها پاسخ دهد : اول آنکه عمرش را در چه راهی صرف كرده است و دوم آنکه جوانی را چگونه و در چه راه گذرانده است . از نگاه اسلام ، جوانی دوره توانمندی و سازندگی است و فرصت بسیار مغتنمی برای بهره بردن از نعمت زندگی است . پیامبر اسلام (ص) برای جوانان اهمیت زیادی قائل می شد و در موارد مختلف ، به جوانان شایسته و خلاق مسئولیتهای مهمی را می سپرد . نگاه پیامبر گرامی اسلام (ص)‌ به جوانان ، همراه با تکریم شخصیت و توجه به قلب پاک و احساسات زلال آنها بود . آن حضرت می فرمود که جوانان گرایش بیشتری به خوبی و نیکی دارند ، چرا که آنها دارای قلبی فضیلت پذیر هستند . از پیامبر اسلام (ص ) نقل شده است که فرمود :
" خداوند مرا به پیامبری برانگیخت تا مردم را به رحمت الهی بشارت دهم و از عذابش بترسانم . جوانان سخنانم را پذیرفتند و با من پیمان محبت بستند ، اما برخی پیران از قبول دعوتم سر باز زدند و به مخالفت با من برخاستند ."
جوانان به منزله ‌قلب اجتماع به شمار می آیند . با تپش این قلب ، خون تازه در شریانهای حیاتی جامعه جریان می یابد و اجتماع راه رشد و بالندگی را طی می کند . جوانی قله زندگی است و جوان در موقعیت جوانی ، افق دید وسیعی دارد . روح جوان سرشار از نشاط و بالندگی است و سؤالات بسیاری ، ذهن کنجکاو او را به خود مشغول می کند . شاید شما این سؤال را که من کیستم ؟ ‌بارها و بارها در ذهن خود مرور كرده اید و ممکن است به پاسخ هایی کم و بیش قانع کننده نیز رسیده باشید . اما ذهن ناآرام و شکاک جوان ، به دشواری پاسخ های قانع کننده ای برای پرسشهای خود می یابد . آنچه که او به دنبالش درتکاپو است ، این است که دقیقا" بداند کیست ؟ میان تن و روان او چه رابطه ای برقرار است و چه نسبتی میان او و جهان پیرامون وجود دارد ؟
اگر جوان به شناخت هویت خود پی ببرد و بر توانائیها و قابلیتهای درونی خویش واقف شود ، اعتماد به نفس می یابد و این عامل بازدارنده ای دربرابر شکست های روحی اوست . بدین ترتیب می توان گفت که پی بردن به هویت و خودشناسی ، از ضروریات دوران جوانی است . آقای دکتر شرفی روان شناس ایرانی می گوید : " خودشناسی مقدمه رشد و شکوفایی جوان است . وقتی یک جوان بر نقش خود ، آگاهی پیدا کند ، زمینه توسعه و تعالی در وی فراهم می شود . در این حالت می توانیم شاهد شکوفایی استعدادهای درونی جوان باشیم . جوان با شناخت استعدادهای خود به این باور می رسد که شخصیتی وسیع و قابل تغییر و تحول دارد . این مسئله ، چشم اندازی امید بخش درباره زندگی و آینده را دربرابر او می گشاید . "
شناخت آدمی از خویش ، منشور کثیرالاضلاعی است که شامل جلوه های متنوع و متعددی می باشد . اگرچه احاطه انسان بر همه جوانب خویش امکان پذیر نیست ، اما او می تواند به جنبه های مهمی از شخصیت خود پی ببرد . روان شناسان شناخت استعدادها و قابلیتهای درونی را از موارد مهم آگاهی انسان نسبت به خویش می دانند . همچنین آگاهی از ویژگیهای رشد در هر مرحله از زندگی و واقف بودن به توانائیها درکنار محدودیتهای وجودی ازجمله جنبه های مهم در شناخت خویشتن است . اطلاع از نیازهای اساسی روانی و روحی از دیگر جنبه های مهم در شناخت فرد از خویش است . جوانانی که در بهار زندگی ، به موضوع مهمی چون خودشناسی علاقمند می شوند و در این راه تلاش می کنند ، باید بدانند که چنین گرایشی ، می تواند سرآغاز کمال و پیشرفت روحی و فکری آنان باشد . از سوی دیگر ، خودشناسی ، انسان را در شناخت خداوند یاری می رساند و آدمی با شناخت خداوند ، زمینه رشد و تعالی را در خویش فراهم می کند . خود شناسی و کسب هویت ، ‌به جوانان کمک می کند که آنها درارتباط با خویش ، به سازگاری برسند . معمولا" درباره چنین افرادی گفته می شود که آنها با خود در یک تفاهم نسبی به سر می برند . مسلما" سازگاری با خویشتن ، منجر به سازگاری اجتماعی و یا سازگاری با دیگران می شود . به این معنا که جوان به سهولت می تواند در مناسبات اجتماعی ، حدود و اختیارات و آزادی دیگران و نیز قلمرو وظایفش را به درستی شناخته و به آنها عمل نماید .
اظهارات کارشناس محترم آقای پویاSample Image
بنابراین در دوران جوانی ، کسب هویت از طریق شناخت خود امکان پذیر می شود . اما اگر نوجوان و یا جوانی در شکل دادن به هویت فردی خود ، دچار مشکل شود ، با بحران هویت و یا سرگردانی روبرو خواهد شد . بسیاری از جوانان هنگامی که دچار بحران هویت می شوند ، احساس پوچی و از خودبیگانگی و تنهایی می کنند . حتی گاهی به دنبال هویت منفی می گردند . هویتی برخلاف آنچه که از سوی والدین و مربیان به آنها معرفی شده است . بسیاری از رفتارهای ضد اجتماعی و ناسازگارانه جوانان را می توان از این زاویه بررسی كرد که آنان دچار بحران هویت شده اند . مسئولیت گریزی ، دلزدگی و بی تفاوتی ، ازجمله آثار و تبعات بحران هویت در جوانان است . از جلوه های شایع فقدان هویت ، ‌می توان به دل مشغولیهایی بی هدف اشاره کرد . جوانی که نقشی موثر برای خویشتن نمی یابد ، در درون احساس می كند كه تهی است ،‌ به همین دلیل غالبا" خود را به موضوعاتی که در دسترس اوست و علاقه او را بر می انگیزد ، مشغول می کند و بخش عظیمی از فرصت ها و انرژی هایش را در آن زمینه صرف می کند . در این حالت ، جوان هویتش را در مسائل سطحی و ظاهری جستجو می کند . مثلا" ممکن است موضوعات نه چندان مهمی چون داشتن نوعی لباس یا كفش و یا آرایش موی سر ، همه زندگی یک جوان را پر کند . در این صورت ، با از بین رفتن هریک از آنها ، جوان خود را موجودی فاقد ارزش و بی کفایت می بیند . درحالیکه برخورداری از یك هویت مشخص ، باید به جوان احساسی عمیق و ارزشمند ببخشد تا او در همه حال ، احساس کفایت و لیاقت كند . انشاء ا... در قسمت آینده با شما دوستان دراین مورد بیشتر سخن می گوئیم و مسائلی را که در هویت بخشی به جوانان کمک می کند ، بیان خواهیم کرد .

[ 1389/12/3 ] [ 23:17 ] [ عطا علیزاده ]
نظرات
درباره وبلاگ

از این پس دست در دست یكدیگر می دهیم و با علم و تفكر خویش به جهان ثابت می كنیم كه حرفی برای گفتن داریم
بهترین مشاوران با ما همکاری دارند ( مشکلاتتان را با ما در میان بگذارید )( آن ها فکر می کنند ما نمی توانیم ولی ما می توانبم.)
امکانات وب